Termín komunální volby 2010

V roce 2010 se v České republice konají hned několikery volby. Zatímco ne konci května jsme si zvolili novou vládu a poslali pana Paroubka do věčných lovišť, na podzim nás čekají volby komunální. V komunálních volbách si naopak budeme volit svoje zástupce na radnice a obecní úřady. V některých částech republiky se pak v průběhu podzimu budou konat ještě senátní volby 2010.

Termín konání  – komunální volby 2010

Komunální volby 2010 se budou konat na celém území republiky ve stejném termínu. Termín volby stanovil svým rozhodnutím prezident republiky Václav Klaus na pátek a sobotu 15. a 16. říjen 2010. Ve stejném termínu jako komunální volby se pak bude konat i první kolo volby do senátu. V těch se pak bude volit 1/3 nových senátorů.

Komunální volby – šance na změnu i v komunální politice?

Výsledek, jaký měly parlamentní volby 2010, byl určitě pro mnoho lidí velkým překvapením (pro některé určitě poněkud hořkým, že pane Paroubku?). Velmi jasně se ukázalo, že voliče v České republice už přestalo bavit sledovat, jak si okoukaní politici, kteří se v politice pohybují již dlouhou dobu, přilepšují na úkor občanů (ne každý si může dovolit dovolenou v Toskánsku, že pane Topolánku).

Parlamentní volby 2010 ale ukázali i něco dalšího. Že lidé se chtějí aktivně podílet na výběru toho, kdo je opravdu bude zastupovat při správě naší země. Mnoho občanů se tak nespokojilo jen s tím, aby si vybrali stranu, která jim nejvíce vyhovuje. Mnoho voličů ale zvolila i konkrétního politika. Díky preferenčním hlasům se tak do politiky dostalo mnoho nových tváří.

komunálních volbách se tento fenomén může projevit ještě mnohem výrazněji. Zatímco politici kandidující v parlamentních volbách jsou pořád pro mnoho voličů velkou neznámou, v komunálních volbách kde kandidují především místní občané a místní politici už voliči většinou mají velmi dobře jasno v tom co je dotyčný kandidát zač. Dá se tedy čekat, že lidé ještě výrazněji využijí svoje právo volit konkrétní osoby.

Výsledky komunální volby?

Na to, jaké budou výsledky komunální volby 2010, si bude muset ještě pár týdnů počkat. V tuto chvíli je pouze jasné kdo se bude ucházet o přízeň voličů. Do 10. srpna museli všechny strany a politická sdružení odevzdat své kandidátky pro komunální volby 2010. Je již tedy jasné koho jednotlivé strany nominovaly. Voliči tedy již nyní mohou přemýšlet, kterého z kandidátů budou volit v komunálních volbách 2010.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..