Zdravá dieta – jídelníček

Jak by měla vypadat zdravá dieta a co by měl zahrnovat jídelníček takové diety a na co si dát naopak při držení diety pozor? Poradíme, jak by měl vypadat zdravý jídelníček při držení diety, pokud se snažíte zhubnout.

Zdravá dieta = jídelníček musí být vyvážený

Zdravá dieta, to znamená především vyvážený jídelníček, který zahrnuje všechny nezbytné živiny a vitamíny, které jsou potřeba pro zdravý život. Všechny diety, které vám přikazují jíst jen nějaké vybrané potraviny, nejsou z dlouhodobého pohledu zdravé. Příkladem může být například dieta modelek, která je postavená jen na konzumaci několika málo vybraných druhů ovoce. Při takové dietě se dá sice během krátké doby rychle zhubnout, ale podobný jídelníček určitě není zdravý, a pokud byste se pokusili podobnou dietu držet delší dobu, určitě byste si způsobili zdravotní problémy.

Zdravá dieta = není to jen jídelníček ale i pitný režim

congerdesign / Pixabay

Každá zdravá dieta by neměla řešit jen váš jídelníček, ale měla by vám dávat i rady pro správný pitný režim. Není důležité jen to, co jíte, ale i to co pijte. Pro zdravý život i pro rychlé hubnutí je důležité hodně pít. Každý den byste tak měli vypít minimálně 2 litry vody nebo neslazených ovocných šťáv. Zároveň se musíte vyhýbat nápojům, jako jsou přeslazené limonády nebo džusy

Přečtěte si také:  Jaká redukční dieta je ta nejvýhodnější pro vás

Zdravá dieta = váš jídelníček musí být rovnoměrný

Každá dieta, která vám bude přikazovat jíst jen část dne nebo dokonce jen jedno jídlo denně určitě není zdravá. Pokud chcete zhubnout dlouhodobě a úspěšně, musíte se naučit správnému stravování. A to zahrnuje rovnoměrný a vyvážený jídelníček. Platí, že váš jídelníček by měl zahrnovat alespoň 4 nebo 5 jídel v průběhu dne. Jednotlivá jídla by měla zahrnovat jen malé porce, ideální je jen ovoce a zelenina pro jednotlivé svačinky. Také platí, že 2/3 toho co za celý den sníte, byste měli snít již v první polovině dne, tedy nejpozději do 14:00. Pak už by váš jídelníček měl zahrnovat jen lehkou svačinu a malou večeři. Ale rozhodně ani tato odpolední jídla nesmíte vynechávat.