Obsah článku
Jde o úzkostný stav, který znají lidé prakticky na celém světě. Obtěžuje jim život, způsobuje mnohé komplikace. Panická porucha je přitom téma, o němž široká veřejnost příliš neví. O to více je pak nutné, aby se o podobných problémech opravdu důkladně diskutovalo.
Přitom je pravdou, že se mohou projevit hodně nečekaně. Zdravotní vyšetření mohou být téměř na jedničku, cholesterol i krevní cukr jsou v normě, často jde i o aktivního sportovce. Proč se tedy objevují příznaky, které mohou vypadat dokonce jako infarkt?
Pocit bezmoci, dušení a sevřeného hrdla
Jaké příznaky má obvykle panická porucha? Silně se rozbuší srdce, pacient má pocit, že zanedlouho omdlí. Je plný úzkosti, myslí si, že se udusí, výrazně se mu také zvýší krevní tlak. Kombinace fyzických projevů ataky a negativních myšlenek je mimořádně nepříjemná. Pacient nežije v žádné iluzi, projevy jsou zcela reálné. Třes končetin, lapání po dechu, původně několikaminutový záchvat může trvat i mnohem déle.
Jistou roli může sehrát dědičnost, ale také se tímto způsobem projevují různé vzorce chování. Snaha být stoprocentní v práci i doma, přepracovanost, stres a s ním spojený nedostatek spánku, to vše bohužel mohou být průvodní jevy panických poruch. Léčba má naštěstí velkou naději na úspěch, je však nutné začít s ní co nejdříve.
Terapie může mít několik podob
Podpůrná psychoterapie začíná na úvodní diagnostické konzultaci. Je nutné s klientem projít jeho problémy, zhodnotit anamnézu, dopřát klientovi léčbu v souladu s jeho osobností. Klíčová je zde totiž hlavně volba vhodné psychoterapeutické metody, není pravdou, že existuje jedna univerzální, kterou by bylo možné použít prakticky u všech pacientů. Další motivace do života, který bude svobodnější a zvládnutí stavů spojených s atakou pomocí cvičení zaměřeného na dýchání. Dechová a svalová strategie, která je dobře osvojená, může být cestou k úspěchu.