Salad Cherry Tomato Tomato Tomatoes  - McDrok_the_RhythmDoc / Pixabay

Diety na rychlé zhubnutí: recepty a jídelníček

Častým důvodem pro zahájení diety je snaha zhubnout.  Správně zvolená dieta tak může pomoci tím, že zajistí optimalizaci vašeho jídelníčku tak aby v něm byly zahrnuty především zdravé potraviny, a současně vám dieta pomůže mít pod kontrolou váš kalorický příjem. Pro úspěšné zhubnutí je důležitá volba nejlepší diety.

Nízkotučná dieta

Nízkotučná dieta je typem diety, která se zaměřuje na vyloučení tuků a sladkostí z vaší potravy. Tyto typy diety vám nedovolí jíst žádné sladkosti a váš jídelníček bude zahrnovat především nízkotučné potraviny, které mají vysoký obsah vlákniny. Všechny recepty takové diety jsou založeny na nízkotučných potravinách. U tohoto typu diety je zpravidla kalorický příjem omezen na 1600 kalorií na jeden den. Recept na tuto dietu navíc zahrnuje podmínku, že naposledy v průběhu dne jít nejpozději v 16 hodin a dál už nic.  Součástí nízkotučné diety je i požadavek na vypití alespoň dvou litrů vody za den.

Saled Salad Foodfoto Foodshooting  - ksvbilli0 / Pixabay
Diety na rychlé zhubnutí

Nízkokalorická dieta

Nízkokalorická dieta je taková dieta, u které se energetický příjem pohybuje v rozmezí 200 – 800 kalorií za den. Takové diety jsou už na hraně držení hladovky a obecně by se daly považovat spíše za zdraví škodlivé diety. Základem jídelníčku u nízkokalorické diety je především zelenina, celozrnné pečivo, nízkotučné jogurty a jen velmi omezené množství těstovin, luštěnin nebo ořechů.  Maso nebo tuky jsou z takového typu diety zpravidla vyloučeny. Pokud si myslíte, že nízkokalorická dieta je pro vás to pravé, poraďte se nejprve se svým lékařem, jestli vám váš zdravotní stav umožňuje takto náročný typ diety.

Přečtěte si také:  Dieta a maso? Patří maso na dietní jídelníček?

Třífázová dieta

Třífázová dieta se vyznačuje tím, že celý proces držení diety je rozdělen do tří kroků. V první fázi třífázové diety musí z vašeho jídelníčku zmizet cukr. V této fázi není dovoleno, aby vaše potrava obsahovala jakýkoliv průmyslově vyráběný cukr. Jediné, co je povolné, je ovoce a zelenina, nebo potraviny bez obsahu sacharidů.  Třífázová dieta pak pokračuje druhým krokem, ve kterém jsou do jídelníčku zařazeny zpět některé typy cukrů. V této fázi není rozhodující množství potravy ale obsah cukru (glykemický index). Závěrem třífázové diety je poslední krok, ve kterém se postupně vracíte zpět k původní stravě.

Jarní dieta

Jarní dieta je specifický typ diety, který je určen spíše pro kratší časový úsek. Hlavním účelem jarní diety je vyčištění organismu po zimě. Jídelníček jarní diety je postavený především na konzumaci ovoce a zeleniny. K pití by se pak měla používat jen voda nebo neslazený čas. Jarní dieta existuje v mnoha různých variantách od rychlé varianty v délce zhruba jedno týden, která je určena k pročištění organismu, až po delší verze která je již plnohodnotná redukční dieta pro zhubnutí.

Salad Cherry Tomato Tomato Tomatoes  - McDrok_the_RhythmDoc / Pixabay
McDrok_the_RhythmDoc / Pixabay

One comment

  1. Já mám nejslepší ukušenost s 90-ti denní dietou. Není to sice žádné zhubnutí 5 kilo za týden, ale po 3 měsících jsem zhubla 7 kilo a to je přesně to co jsem potřebovala. Takže mohu doporučit 90-ti denní dietu

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *