Class Corona Mask Classroom School  - Alexandra_Koch / Pixabay

Sociálka a sociální dávky pro studenty

Na jaké sociální dávky a podporu od státu mají nárok studenti? Jaká je sociálka pro studenty a kdo si o ni může požádat? Obecně je možné říci, že programy sociální podpory od státu pro studenty nejsou příliš dobré. Stát vychází z toho, že o studenty by se měli primárně postarat rodiče a tak toho sám moc nenabízí

Sociální dávky pro studenty

Mezi základní sociální dávky pro studenty patří především přídavky na dítě. Ty jsou určeny pro všechny děti a nárok na ně trvá až do 26 roků. Pokud tedy někdo studuje vysokou školu nebo jinou formu denního studia, tak má nárok především na tuto dávku. Ta je ale jen 710 Kč a nárok na ní je také podmíněn tím, že rodina nemá vyšší příjmy, než je životní minimum
Další sociální dávky, na které může mít student nárok je především sirotčí důchod. Ten je vyplácen těm studentům, kteří přišli o své rodiče a nemají nikoho, kdo by se o ně staral.
Na další sociální dávky pak může vzniknout nárok, pokud rodina studenta má jen velmi nízké příjmy. Pokud tyto příjmy nedosahují ani životního minima, tak zde může vzniknout nárok na dávky v hmotné nouzi, tzv. doplatek do životního minima.

Přečtěte si také:  Nebankovní půjčky, kdy se vyplatí?

Podpora v nezaměstnanosti pro studenty?

A jak je to s podporou pro studenty, kteří dokončí školu a jsou bez práce, nebo pro ty, kdo pracují při škole a přijdou o zaměstnání?
Nárok na podporu v nezaměstnanosti pro studenty nebo absolventy vzniká pouze tehdy, pokud před podáním žádosti odpracují alespoň 6 měsíců. Z doby jejich studia se jim totiž započítá jen 6 měsíců a pro přiznání nároku na podporu musí mít žadatel v posledních 3 letech odpracováno alespoň 12 měsíců.
Pokud pak student pracuje při škole a přijde o práci tak na žádnou podporu nárok nemá, protože se pořád bere dál jako student. Aby dostal podporu, musel by buď ukončit, nebo alespoň přerušit studium.