Flower Sepia Goodbye Bereavement  - pasja1000 / Pixabay

Trest smrti, konečný zásah do života

Pro mnohé velmi kontroverzní téma, které se nehodí do běžné konverzace, pro některé zásadní otázka, co se musí nejdříve vyřešit. Rozděluje lid na dva tábory, soupeřící různými argumenty, ale který je ten správný? Trest smrti je konečné řešení, není návratné. V některých zemích je trest smrti povolen, jinde stále zatracován. Mnozí tvrdí, že tento trest je pro ty, co si ho opravdu zaslouží a měli by trpět za své činy. Ale je horší mít trest na doživotí nebo trest smrti?

Trest smrti ANO vs. NE

Trest, který je nenávratný a konečný. Nejde vrátit zpět žádným způsobem. To je trest smrti. Ale jaký trest je horší? Trest na doživotí, kdy si odsouzený odpyká trest ve vězení a do konce svého života musí přemýšlet stále nad tím, co provedl? Nebo trest kdy je odsouzený během několika vteřin zbaven svého trápení? Každý má jiný názor a vždy bude mít. Určitě je horší sedět a neustále přemýšlet. Ale na druhou stranu trest smrti proveden násilnou cestou je pro odsouzeného také utrpením. Ať už se díváme různými pohledy na danou problematiku, asi nemůže vzejít pouze jeden vítězný názor, který bude stoprocentně pravdivý.
ID-10019039V České republice trest smrti povolen není a vždy při projednávání, zda ano či ne jde o dlouhé debaty bez konce. A tato situace není pouze v České republice. Lidé tvrdé, že i ten kdo odsouzeného připraví o život je vrah. Je to logické tvrzení, ale kdo by potom toto povolání vykonával? Kdo dokáže žít s vědomím, že jeho povolání je zabíjení lidí? Najde se člověk, který by dokázal s touto myšlenkou žít spokojený a poklidný život?
Když jsme se podívali na trest smrti z různých úhlů, tak asi i nadále zůstane otázkou kontroverzní a zcela nevyřešenou. Protože nelze nalézt jedinou správnou odpověď, kdo myslí, že ano, pak to může být jen pokrytecký názor jednoho člověka, ale měla by rozhodnout společnost.