Zdražování elektřiny pro rok 2016

Jako každoročně, i na konci letošního roku se v médiích opakovaně setkáváme s titulky a zprávami na stále stejné téma: Od příštího roku opět zdraží elektřina. Vzhledem ke zkušenostem z let předchozích už to sice nikoho nepřekvapuje, většinu z nás to ovšem zdravě naštve. Jak je to možné? Proč?

Silová elektřina zlevňuje, regulovaná zdražuje

Celková cena elektrické energie, tak jak ji doma přečtete na složence, se skládá z několika částí, a tak přestože cena silové elektřiny ve skutečnosti klesá, zároveň, a to mnohem rychleji, roste cena elektřiny regulované, zejména se zvyšuje příspěvek na obnovitelné zdroje energie, což se již konečně také děje několik po sobě jdoucích let.
Každý z nás, ať již podnik nebo jednotlivec, přispívá v platbách za kilowatthodinu na tzv. zelenou energii. Jenže zatímco v roce 2010 tento příspěvek činil 17 haléřů v jedné kilowatthodině, v roce 2011 šlo již o 37 haléřů a letos o 52 haléřů. Zdražení pro příští rok by pak mělo být ještě výrazně vyšší, ačkoli o přesných číslech se prozatím nehovoří. Před velice dramatickým zdražováním nás může uchránit právě jedině levnější silová elektřina a snížení poplatků za její distribuci, tak jak k němu došlo již vloni.

Přečtěte si také:  Finanční potíže? Výhodná půjčka do 50000 přináší řešení

Snížení státní podpory

Přestože již nyní máme pocit, že platby za elektrickou energii jsou neúnosně vysoké, bez státní podpory by došlo k dalšímu skokovému a velice dramatickému zvýšení cen a příspěvek každého odběratele na zelenou energii by se zvýšil téměř na dvojnásobek. K jeho současnému navýšení dochází právě z toho důvodu, že se vláda rozhodla pro příští rok svou podporu pro obnovitelné zdroje energie snížit.

Průmyslové podniky

Neustálé zdražování ceny elektřiny ale netrápí jen domácnosti. Velké problémy pociťují i veškeré průmyslové podniky, jejichž výroba je na dodávkách elektrické energie přímo závislá. Neustálým zdražováním vstupů dochází rovněž k navyšování finálních cen jejich výrobků a mnohé české podniky se již nyní obávají ztráty konkurenceschopnosti.