Masala Ingredients Spices Turmeric  - atulkprajapati2000 / Pixabay

Účinky kurkumy na váš organismus při pozření v množství kávové lžičky?

Indové konzumují kurkumu více než 2500 let a považují si ji jako královnu všech koření. Používala se jako žluté barvivo, ale časem lidé objevovali její léčivé účinky. V současné době je již favoritkou mezi kořením s léčivými vlastnostmi protizánětlivými, detoxikačními, potlačující bakteriální množení. Aktuální poznatky a studie naznačují vhodnost k léčení Alzheimerovy choroby a rakoviny. Jako zdroj pro účinný mozkový doping podle American Journal of Epidemiology.
 Sedm oblastí, jež vám zlepší a posílí zdraví a štěstí

  1. Potlačuje záněty přirozeným způsobem

Ví se, že chronické záněty se stávají základní příčinou velké množiny nemocí současnosti. Kurkuma tedy její žluté barvivo kurkumin, jež se nalézá v oddenku kurkumovníku dlouhého má silné protizánětlivé účinky vně i uvnitř v organismu. Tlumí bolesti.

  1. Ochraňuje váš mozek

Poruchy kognitivních schopností jako například demence nebo Alzheimerova choroba jsou pravidelně připisovány poklesu hladiny úrovně mozkového neu-rotrofického faktoru BDNF, růstového faktoru ovlivňující stav nervové tkáně. Vědci zjistili, že kurkuma kladně působí na hladinu BDNF a dokáže utlumit a někdy i zvrátit nemoci mozku i stářím podmíněný pokles mozkových funkcí.

  1. Snižuje riziko ne mála druhů rakoviny

Kurkumin je přírodní látka s prokázánými protinádorovými účinky, jež předchází rakovinovému bujení a také brzdí již šíření a množení takovýchto buněk. Mnozí jej mají za lék na rakovinu.

  1. Podporuje trávení

Požívání kurkumy dráždí žlučník a tím podporuje tvorbu žluči nutné k trávení tuků. Snižuje plynatost ve střevech a bojuje proti zánětům v trávicím traktu. Pozor! Při žlučníkových obtížích typu žlučové kameny apod. by bylo používání kurkumy kontraproduktivní a bolesti by se zvyšovaly zejména při neprůchodnosti žlučových cest.

  1. Brání vaše srdce

Kurkumin potlačuje nezdravý LDL cholesterol v krvi, zabraňuje srážení krve a tvorbě krevních vmetků, jež zapříčiňuje srdeční a mozkový infarkt a odbourává nánosy z tepen. Pokud máte poruchu srážlivosti krve či užíváte léky na ředění krve, tak kurkumu pravidelně neužívejte. Nepravidelná konzumace by neměl být problém. Při pravidelné konzumaci by mohlo dojít ke zvýšení účinků vámi užívaných medikamentů a zvýšilo by se riziko krvácivosti a horší hojivosti při úrazech.

  1. Tiší příznaky artritidy (zánětlivé onemocnění kloubů)

Podle zkušeností těch co jí kurkumu dochází ke zlepšení stavu tohoto onemocnění. Kurkuma jim napomáhá mírnit chronické záněty a tiší revmatické bolesti kloubů. Mnozí pacienti tvrdí, že u nich zabírá kurkuma víc než léky na předpis a to bez vedlejších účinků.

  1. Prodlužuje proces stárnutí a tím zvyšuje dlouhověkost

Volné radikály a záněty se uvádějí jako stěžejní příčiny k rychlejšímu procesu stárnutí, kurkuma má vliv na oba tyto faktory. Zamyslíme-li se na tím, že nám chrání naše srdce a je prevencí proti rakovině, jež jsou dva největší hubitelé lidstva dneška, tak je zřejmé že prodlužuje život. Uvedené účinky kurkumy a kurkuminu jsou jen vrcholem ledovce toho, co všechno umí.
 Užívání kurkumy
Ke zlepšení vašeho celkového zdraví a životní pohody vyplývající z dobrého zdravotního stavu, přidávejte do vašeho jídla každý den 1 kávovou lžičku kurkumového prášku. Velmi se hodí například do smoothies, džusů, polévek, omáček, masných soté, domácích limonád, dresinků, ale i mnoha dalších pokrmů.
Pár slov na závěr
Kurkumin, aktivní složka kurkumy, má jednu malou nevýhodu a to, že se z tenkého střeva obtížně vstřebává do krve. Naštěstí existuje jeden jednoduchý způsob, jak jeho účinek zvýšit až 20krát. Stačí, když kurkumu smícháte se špetkou pepře.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *