Water Waterfall Idyll Nature River  - ThomasL40 / Pixabay

Další zákaz Evropské Unie: Nesmí se tvrdit, že voda zabraňuje dehydrataci

Bruselští byrokraté byli před léty vystavení posměchu, neboť vydali zákaz pro výrobce nápojů tvrdit, že voda brání dehydrataci. Než vydali tento podivný zákaz, tak údajně v této záležitosti proběhl tříletý výzkum. A tak výrobci balených nealkoholických nápojů nesmí toto tvrzení použít, jinak jim hrozí dvouletá vazba. Našla se spousta oponentů, kteří tvrdili, že tento zákaz je nejen proti vědě, ale také proti zdravému rozumu.
Evropská Unie má plno vlastních problémů, ale ještě si vždy najde čas bránit říkat věci, které jsou pravdivé. Britský Národní ústav zdraví (NHS) hovoří jasně o tom, že pití vody brání dehydrataci a že lidé by měli pít minimálně 1,2 litru vody denně.

Rozhodnutí Evropské Unie zpochybnilo britské ministerstvo zdravotnictví

Jeho mluvčí prohlásil: “Pochopitelně, že voda hydratuje. My podporujeme Evropskou Unii ve snaze o zamezení používání falešných tvrzení o různých produktech, ale musíme se také řídit zdravým rozumem za všech okolností”. Německý profesor Dr. Andreas Hahn a Dr. Moritz Hagenmeyer – poradci výrobců potravin v oblasti propagace, se zeptali Evropské komise, zda toto tvrzení o vodě se má skutečně vytisknout na obaly. A poté se snažili nalézt střední cestu a požádali EU o schválení tohoto výroku: “Pravidelná konzumace většího objemu vody může snížit riziko vzniku dehydratace a stejně také zabránit snížení výkonnosti”. Evropská agentura pro standardy potravin (EFSA) samozřejmě tento výrok neschválila.

Výsledky schůzky vědců v italské Parmě

V Parmě se sešlo hned 21 vědců a ti došli k „překvapivému“ závěru, že snížený obsah vody v lidském těle je projev dehydratace a ne něco, co by mohlo být kontrolovatelné pitím vody. Rozhodnutí EFSA již nabylo formu direktivy Evropské Unie a jeden člen Evropského parlamentu poznamenal: “Musel jsem to číst čtyřikrát i pětkrát, abych tomu uvěřil.“ Hlavně, že se v Bruselu o této záležitosti jednalo tři roky a bylo napsáno dvacet oddělených spisů a ještě se musela uspořádat konference pro dvě desítky vědců v Parmě, aby zde rozhodli, že pitná voda se nesmí prodávat za účelem předcházení dehydratace. Nikdo se nediví, že regulace Evropské Unie snažící se pozvednout potravinové standardy v členských státech jsou často terčem kritiky. Vzpomeňme na rok 2008, kdy EU zakázala ohnuté banány a zatočené okurky. Po mezinárodním zesměšnění byl ten zákaz ještě v témže roce zrušen.

Přečtěte si také:  Diety na rychlé zhubnutí: recepty a jídelníček

Reakce k případu, že se nesmí tvrdit, že voda zabraňuje dehydrataci

Profesor Hahn z institutu Potravinových věd a lidské výživy na Leibniz univerzitě v Hannoveru – „Evropská komise se svým současným nařízením udělala další chybu. Nejsme ovšem překvapení ani potěšeni. Evropská komise se mýlí, takový výrok měla nejprve autorizovat. Je to přece nad slunce jasné každému, kdo v minulosti pravidelně konzumoval vodu a kdo ne. Obáváme se, že je něco opravdu velmi špatné v tomto evropském státě”.
Profesor Brian Ratcliffe, zastánce rozhodnutí Evropské komise a mluvčí Společnosti pro výživu řekl: „Dehydratace je obvykle způsobena klinickými příznaky, a že člověk může zůstat adekvátně hydratovaný i bez pitné vody. Evropská Unie říká, že pití vody nesnižuje riziko dehydratace. Původní tvrzení výrobců balené vody se snažilo indikovat, že v jejich výrobcích je něco speciálně zabraňující dehydrataci, což není pravda “.
Je ještě k tomu, co dodat?

geralt / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *