Hand  One Money Euro Eur  - jc_cards / Pixabay

Co dělat v případě exekuce na plat?

Jste bez práce a potřebujete peníze? Úřad práce Brno, Praha, Ostrava a jiné vám dosud nenabídli žádné ucházející místo a vy se točíte v kruhu nedostatku financí? Možná jste svou situaci vyřešili půjčkou u jedné z nebankovních společností, kde se dají získat peníze velmi snadno. Nepotřebují se žádní ručitelé, nenahlíží se do registru dlužníků a není potřeba dokládat potvrzení o příjmu. Zadlužit se dá velmi snadno, ale pokud nemáte prostředky na splácení, dostanete se ještě snadněji do problémů s exekucí.
Najednou se může stát, že konečně získáte práci a máte pravidelný příjem, ale dluhy už jsou tak velké, že věřiteli dojde trpělivost a provede exekuci. V první řadě se provádějí exekuce na vaše příjmy, obstaví se vám bankovní účet a vám zůstane jenom životní minimum. V případě exekuce na plat není jiné východisko, než vyplatit celou pohledávku, jinak se příkaz nezruší. Váš zaměstnavatel vám bude povinně  provádět pravidelné srážky na exekuci až na sumu životního minima. Pokud získáte nějaké mimořádné odměny nebo prémie, vše půjde na úhradu exekuce. Exekuci na plat nařizuje podle exekučního řádu konkrétní exekutor a může jít i o finanční úřad nebo soud. Veškeré procesy probíhají v souladu se zákonem.
Exekuce na plat je spojena i se zablokováním účtu, účet se blokuje až do výše dlužné částky. Ukončení exekuce na plat je možné až po zániku exekučního řízení. Existují i výjimky, kdy exekutor nařídí zrušení příkazu srážky ze mzdy i v době, kdy ještě nedošlo k umoření celé pohledávky. Zaměstnavatel však může mít i více exekucí najednou na jednoho člověka. Pohledávky se uhrazují postupně, dle jejich důležitosti. Existují i přednostní pohledávky, jinak se řídí srážení datem přijetí. Postup srážek na exekuce upravuje občanský soudní řád.