Termín komunální volby 2010

V roce 2010 se v České republice konají hned několikery volby. Zatímco ne konci května jsme si zvolili novou vládu a poslali pana Paroubka do věčných lovišť, na podzim nás čekají volby komunální. V komunálních volbách si naopak budeme volit svoje zástupce na radnice a obecní úřady. V některých částech republiky se pak v průběhu podzimu budou konat ještě senátní volby 2010.

Termín konání  – komunální volby 2010

Komunální volby 2010 se budou konat na celém území republiky ve stejném termínu. Termín volby stanovil svým rozhodnutím prezident republiky Václav Klaus na pátek a sobotu 15. a 16. říjen 2010. Ve stejném termínu jako komunální volby se pak bude konat i první kolo volby do senátu. V těch se pak bude volit 1/3 nových senátorů.

Komunální volby – šance na změnu i v komunální politice?

Výsledek, jaký měly parlamentní volby 2010, byl určitě pro mnoho lidí velkým překvapením (pro některé určitě poněkud hořkým, že pane Paroubku?). Velmi jasně se ukázalo, že voliče v České republice už přestalo bavit sledovat, jak si okoukaní politici, kteří se v politice pohybují již dlouhou dobu, přilepšují na úkor občanů (ne každý si může dovolit dovolenou v Toskánsku, že pane Topolánku).
Parlamentní volby 2010 ale ukázali i něco dalšího. Že lidé se chtějí aktivně podílet na výběru toho, kdo je opravdu bude zastupovat při správě naší země. Mnoho občanů se tak nespokojilo jen s tím, aby si vybrali stranu, která jim nejvíce vyhovuje. Mnoho voličů ale zvolila i konkrétního politika. Díky preferenčním hlasům se tak do politiky dostalo mnoho nových tváří.
komunálních volbách se tento fenomén může projevit ještě mnohem výrazněji. Zatímco politici kandidující v parlamentních volbách jsou pořád pro mnoho voličů velkou neznámou, v komunálních volbách kde kandidují především místní občané a místní politici už voliči většinou mají velmi dobře jasno v tom co je dotyčný kandidát zač. Dá se tedy čekat, že lidé ještě výrazněji využijí svoje právo volit konkrétní osoby.

Přečtěte si také:  Sociálka a sociální dávky pro studenty

Výsledky komunální volby?

Na to, jaké budou výsledky komunální volby 2010, si bude muset ještě pár týdnů počkat. V tuto chvíli je pouze jasné kdo se bude ucházet o přízeň voličů. Do 10. srpna museli všechny strany a politická sdružení odevzdat své kandidátky pro komunální volby 2010. Je již tedy jasné koho jednotlivé strany nominovaly. Voliči tedy již nyní mohou přemýšlet, kterého z kandidátů budou volit v komunálních volbách 2010.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *