Tipy pro výběr vyhovující matrace

Problém se spánkem nemusí být vždy ve vás. Vinu vaší nespavosti často najdete i v posteli, povlečení nebo matraci. Každý potřebuje zdravý a klidný spánek, aby mohl normálně fungovat a zvládat denní úkoly bez zbytečných bolestí, stresu a únavy.

Vyhněte se bolesti zad

Náš trh nabízí skutečně spoustu druhů matrací a většina osob má problémy vybrat tu správnou. Nejprve si všimněte maximální nosnosti – měla by být větší než vaše váha, aby matrace dosáhla co nejdelší životnosti. Pokud trpíte na bolesti zad nebo máte vždy napnutý krk, který byste rádi uvolnili od napětí, rozhodněte se pro speciální ortopedické matrace. Efekt matrací je založený na rovné poloze páteře, přičemž se během ležení přizpůsobí křivkám vašeho těla. Pochopitelně nechybí ani dostatečná opora. Při problémech s krční páteří si pořiďte i anatomický polštář, abyste absolvovali vždy jen ničím nerušený odpočinek.

Několik druhů tvrdosti

Dále rozhoduje tvrdost. Výběr matrace podle tvrdosti záleží na vašich preferencích. K nejměkčím patří latexové a některé typy ze studené pěny. Mají vysokou elastičnost a umí se přizpůsobit vašemu tělu, kdy pomáhají uvolnění svalů. Měkkost oceňují hlavně ženy, starší osoby a lidé s bolestmi kloubů. Mužům a ženám různého věku vyhovují o něco tvrdší matrace, kam patří pružinové, sendvičové, polyuretanové a modely ze studené pěny. Rovněž nevytváří protitlak, přizpůsobí se tělu a páteř zachovají v požadované rovině. Jestliže vážíte více, vyhledejte matrace s tvarovanou polyuretanovou pěnou o vyšší tuhosti. Obecně platí, že mladí lidé používají matraci a vyšší tuhostí. S přibývajícím věkem se upřednostňují elastičtější a měkčí, nejčastěji v kombinaci s polohovatelnými lamelovými rošty.
A na závěr – pokud zvolíte snímatelné potahy, uděláte dobře pro hygienu. Potah jednoduše vyperete a zbavíte se solí, tuků a dusíku z potu.