Globální počasí: tropická vedra a povodně

Letošní rok se zatím ukazuje jako typická ukázka toho co se obvykle nazývá „globalizace počasí“.  Zatímco na začátku léta byly v české republice tropická vedra, kdy padaly teplotní rekordy. Závěr léta je naopak ve znamení povodní.

Dlouhodobá předpověď počasí

Asi každý čas od času hledá informace o tom, jaké bude počasí v průběhu několika následujících týdnů. Důvodem může být například plánování dovolené. Ten, kdo v průběhu letošního léta hledal informace o tom, jaká bude dlouhodobá předpověď počasí, musel být hodně zklamaný. Letos se dlouhodobá předpověď meteorologům příliš nedařila. Zatímco například na začátku léta předpovídali deště a spíše chladnější počasí, přišla několika týdenní vedra, při kterých padaly teplotní rekordy.
Na začátku měsíce srpna pro změnu dlouhodobá předpověď počasí slibovala, že po přechodném ochlazení se nejpozději do 2 týdnů vrátí zpátky teplé léto. A po dvou týdnech do Česka naopak dorazily silné přívalové deště, které pak, především v severních Čechách, způsobily rozsáhlé podvodně.
I když dlouhodobá statistika úspěšnosti předpovědi počasí vychází poměrně dobře (na webu ČHMÚ je graf s úspěšností jakou dosahuje předpověď počasí a zde můžete vidět, že u krátkodobé předpovědi mají čeští meteorologové poměrně slušnou úspěšnost, která se pohybuji i přes 90%). Úspěšnost jakou má dlouhodobá předpověď počasí je ale o poznání horší.
Důvodem je především to, že i přes všechny supervýkonné počítače, spolehlivá předpověď počasí je zatím stále něco co překračuje naše možnosti.

Přečtěte si také:  Bude mrznout, ale možná se brzy oteplí – dlouhodobá předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď: Nebude-li pršet, nezmoknem

Druhým důvodem je to, že v posledních letech dochází k proměnám charakteru počasí. Potvrzují to i studie odborníků. Ti se ale už nemohou 100% shodnout, jestli se jedná o globální oteplování, nebo naopak globální ochlazování. Na tom, že dochází ke globálním změnám počasí, se shodují téměř všichni. S tím pak souvisí extremní projevy počasí, jako jsou právě prudké přívalové deště a jimi způsobené povodně nebo naopak silná vedra. Tyto extrémní výkyvy počasí nedokáže dlouhodobá předpověď počasí ve svých předpovědích zohlednit.
Dlouhodobá předpověď počasí je totiž z velké části postavena na dlouhodobých statistikách a měřeních počasí. Dlouhodobá předpověď počasí je tedy něco jako: „pokud v posledních 100 letech v zimě zpravidla padal sníh, je velmi pravděpodobné že bude padat i letos, i když to samozřejmě není 100% jisté :)“. Takže něco, co se vymyká běžnému průměrnému chování počasí, je něco co dlouhodobá předpověď nedokáže odhadnout a zohlednit.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *