Druhy hypotéky – jakou hypotéku si vybrat?

Jakou si zvolit hypotéku? Na volbě správného druhu hypotéky závisí jaké budete platit poplatky a úroky.
Jakou si zvolit hypotéku? Na volbě správného druhu hypotéky závisí jaké budete platit poplatky a úroky.

Hypotéka nemusí automaticky znamenat jen úvěr na nové bydlení (dům či byt). Banky v současné době nabízí celou řadu různých finančních produktů, které se sice souhrnně označují jako hypotéka, ale přitom se jednotlivé nabídky od sebe mohou podstatně lišit.
Podle zvoleného typu hypotéky se následně odvíjí podmínky poskytnutého hypotečního úvěru. Jednotlivé druhy hypotéky se liší jak úrokovými sazbami, tak různými poplatky nebo i požadavky na doložení příjmů či jiných dokumentů.

Hypotéka podle účelu

Základním rozdělení hypoték je podle typu účelu, tedy podle toho jaká nemovitost bude z hypotéky financována. Mezi nejčastější typy patří především?

Hypotéka podle výše úvěru

Dalším způsobem rozlišení hypotečních úvěrů je výše úvěru, který vám banka poskytne. Hypotéka může být v zásadě poskytnuta na libovolnou výši, nejčastěji se ale jedná o hypotéku v rozmezí 60 – 100%. Stoprocentní hypotéka má ale pochopitelně úplně jiné podmínky, než když si vezmete hypotéku 70%

Hypotéka pro podnikatele nebo OSVČ

Hypotéka pro podnikatele nebo OSVČ má také úplně jiné podmínky než hypotéka, která je určena pro běžné zaměstnance. Zatímco jako zaměstnanec dokládáte pouze svoje příjmy ze zaměstnání za posledních několik měsíců, podnikatelé nebo OSVČ musí bance předkládat podstatně více dokumentů. Patří sem především daňové přiznání za poslední 1 – 2 roky, potvrzení o bezdlužnosti vůči státu (sociální a zdravotní pojištění a daně), živnostenský list a další dokumenty

Přečtěte si také:  Potřebujete pomoci s dluhy?

Investiční hypotéka

Banky také pečlivě rozlišují, na co budou získané peníze použité. Jiné podmínky tak má investiční hypotéka, který je určena k financování osobního bydlení a úplně jiné podmínky bude mít investiční hypotéka na nákup nějaké komerční nemovitosti nebo třeba na pořízení bytu, který budete dále pronajímat.

Příjmy a registry

U hypotéky záleží i na vašich příjmech. Banky poskytují hypotéky zpravidla na základě ověření schopnosti splácet (doložení příjmů ze zaměstnání nebo z podnikání). Výjimkou jsou hypotéky bez doložení příjmů, kde ale banky požadují složení nějaké zástavy.
Jinou kapitolou jsou pak hypotéky, u kterých banky nezohledňují záznamy v registrech klientských informací – registr bankovních informací nebo dlužníků.

Hypotéky podle typu splácení

U hypotéky se rozlišuje i to, pro jaký způsob splácení se rozhodnete. Může se jednat o „klasické“ anuitní splátky, nebo se můžete rozhodnout pro progresivní nebo degresivní splácení hypotéky. Také si můžete zvolit pevno úrokovou sazbu po nějaké období (fixace) nebo se rozhodnout pro variabilní úrokovou sazbu.