Pomoc: Obnova smazaných souborů z disku

Pomoc: Obnova smazaných souborů z disku
Pomoc: Obnova smazaných souborů z disku

“Může někdo pomoci? Mám odstraněny některé důležité soubory a povedlo se mi i vysypat koš. Takže svoje smazané soubory nemohu nikde najít. Co mám dělat? Jak se dá provést obnova smazaných souborů z disku?“ Kdybych měl pět korun pokaždé, když se mě někdo ptá na něco podobného, tak bych už dneska mohl mít krásnou dovolenou někde na Tahiti :).

Obnova dat krok za krokem

Pokud jste omylem smazali nějaké soubory, kterých jste se tak úplně nechtělo zbavit, poradím vám, jak byste měli postupovat pro jejich obnovení. Obnova dat na disku nemusí být nic složitého a je velmi pravděpodobné že to v klidu zvládnete i vy sami. Základním předpokladem je ale především to, že nesmíte ztrácet klid a zbytečně nepanikařit.
Nejprve byste se měli podívat ještě jednou do koše, nebo použít vyhledávání a ujistit se, že chybějící soubory jsou opravdu smazané. Pokud data nemůžete nikde najít, nemusí to hned znamenat, že jsou nenávratně zničena. Windows při mazání dat jednoduše označí místa na pevném disku, že jsou k dispozici pro další zápis dat, ale v danou chvíli nikde nic nemažou (mazání souborů není jako smazat tabuli, kde jednou smazaný text už neobnovíte).
K souborům, které jsou sice pro běžné používání smazané, ale přitom jsou pořád na stejném místě na disku, se dá dostat pomocí jednoduchých programů na obnovení smazaných souborů. Jejich instalaci a použití zvládne snad úplně každý.
Horší je situace ve chvíli, kdy tato programy selžou. Pokud se vám nepodaří zachránit vaše data pomocí těchto programů na obnovu smazaných souborů, může to mít hned dva důvody. Jediným z nich je poškození disku. V tom případě můžete využít například HDD regenerátor, který dokáže odhalit vadné sektory na disku a zajistit jejich opravení. Druhým důvodem pak může být to, že smazaná data byla úplně nebo částečně přepsána. V tokovém případě se sice data (nebo alespoň jejich část) dají také zachránit, vyžaduje to ale již poměrně hodně náročný postup a speciální vybavené. V takovém případě je lepší smazaná data buď oželet, nebo (pokud to jsou cenná data) si zaplatit jejich profesionální záchranu.