Velké dluhy a bankrot fyzické osoby

Velké dluhy a bankrot fyzické osoby
Velké dluhy a bankrot fyzické osoby

Mnoho lidí se bere každý den nejrůznější půjčky a úvěry. V současné chvíli už dokonce každý člověk v ČR (včetně dětí a důchodců) dluží více než 140.000 korun. Sice velkou část z toho dělají různé hypotéky a půjčky na bydlení, ale i tak je to hrozivé číslo. Ne každý totiž umí zvládnout svoje dluhy a tak se čím dál tím víc lidí dostává do problémů při splácený suchých půjček a úvěrů.
Jednou z možností pro ty, kdo se svými dluhy dostali do zoufalé situace a neví už kudy, kam nabízí insolvenční zákon. Jedná se o bankrot fyzické osoby (osobní bankrot nebo také oddlužení fyzické osoby). Zákon totiž umožňuje lidem s velkými dluhy podat návrh na oddlužení.
V takém případě je pak velká šance, že pokud dlužník uhradí alespoň část svých dluhů, tak po nějaké době bude mít zase šanci na normální život bez dluhů. Pokud totiž během oddlužení uhradíte alespoň 30% svých dluhů, tak ten zbytek může být anulován. Po pěti letech tedy budete bez dluhů a budete moci zase žít normálně.

Podmínky pro bankrot fyzické osoby

Bankrot fyzické osoby má ale poměrně přísné podmínky a pravidla. Žádost musíte podat k soudu prostřednictvím příslušného formuláře oddlužení. Musíte poctivě uvést všechny svoje dluhy a pohledávky a také všechny svoje příjmy. Soud požaduje doložit nejenom příjmy za poslední tři roky, ale i to, jaké budou vaše očekávané příjmy v následujících letech nebo i to jaký máte majetek.
Další podmínkou, aby soud schválil bankrot fyzické soby, je pak i to, že dluhy nesmí pocházet z podnikání. Pro oddlužení podnikatele a dluhy z podnikání totiž platí jiná pravidla než pro dluhy běžných občanů.
V neposlední řadě pak soud posuzuje i vaši schopnost splácet dluhy. Pokud jste bez práce nebo máte jen malé příjmy a vysoké dluhy, pak vám soud oddlužení nepovolí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *