Životní a existenční minimum 2011 a jeho výpočet

Životní a existenční minimum 2011 a jeho výpočet
Životní a existenční minimum 2011 a jeho výpočet

Výpočet pro životní minimum 2011 se řídí tím, co je popsáno v zákoně o životním a existenčním minimu, tedy v zákoně číslo 110/2006 Sb.
Pro výpočet je rozhodující to, jestli je posuzovaná osoba samostatný jednotlivec, nebo jestli žije s někým jiným ve společné domácnosti a je pro výpočet posuzována společně s ním.
Pokud totiž jednotlivec nemá dostatečné příjmy, ale je posuzován s někým společně, kdo má příjmy dostatečně vysoké, tak to má vliv na výpočet životního minima.

Výpočet životního minima 2011

Pro životní a existenční minimum 2011 jsou určeny následující částky:

  • Životní minimum jednotlivce = 3126 Kč
  • Existenční minimum jednotlivce = 2020 Kč

Pokud je posuzována rodina, nebo více osob ve společné domácnosti pak se berou do úvahy tyto částky:

  • První dospělý =2880 Kč
  • Druhý dospělý (a další) = 2600 Kč
  • Dítě do 6 roků = 1600 Kč
  • Dítě do 15 roků = 1960 Kč
  • Dítě do 26 roků = 2250 Kč

Výpočet životní minimum se pak provede tak, že se sečtou všechny částky a výsledná částka se porovnává s příjmy jednotlivce nebo rodiny. Jako příjmy se berou všechny peníze, kromě přídavků na bydlení, jednorázových sociálních dávek jako je například porodné nebo peníze na pohřeb. Nepočítají se ani sociální dávky pro zdravotně nebo tělesně postižené a některé další příjmy.
Jako příjmy se naopak berou všechny peníze, které dostáváte včetně přídavků na dítě, alimenty nebo výživné, peníze ze mzdy nebo i z jiných příjmů (z podnikaní), důchod, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti a různé další příjmy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *