Sopka Katla patří mezi nejznámější sopky

Sopka Katla patří mezi nejznámější sopky
Sopka Katla patří mezi nejznámější sopky

Sopka Katla, se nachází na ostrově Island. Zatím tato sopka rozhodně nepatří mezi nejznámější sopky v Evropě.  Sopka Katla není ani největší sopka na Islandu. Patří spíše mezi menší a méně aktivní sopky. Je ale dost dobře možné, že ve velmi blízké budoucnosti bude Katla, alespoň na chvíli patřit mezi ty nejznámější sopky Evropy.

Nejznámější sopky na Islandu – Eyjafjallajökull

Proč by právě islandská sopka měla být tak známá? Možná si ještě pamatujete na rok 2010, kdy na přelomu měsíce duben a květen došlo k výbuchu sopky Eyjafjallajökull. To je opět jedna z menší a poměrně málo aktivních sopek na islandu. Výbuch této sopky ale dokázal na téměř celý jeden týden zastavit veškerou leteckou dopravu nad celou Evropou. A díky tomu byla Eyjafjallajökull zmiňována v každé televizi, v novinách nebo na mnoha webech. Dnes už na tuto sopku většina z nás pomalu zapomíná, ale jednu dobu to byla určitě jedna z nejznámějších sopek na celém světě.
Jen málokdo ví, že sopka Eyjafjallajökull má velký vliv na aktivitu sopky Katla. Z historických záznamů poměrně jasně vyplývá, že po každém výbuchu sopky Eyjafjallajökull následovala velmi brzo i erupce sopky Katla. Aktuální aktivita Katla tomu nasvědčuje. V průběhu roku 2011, především pak ve druhé polovině se v oblasti, kde se nachází sopka Katla, začala zvyšovat počet otřesů způsobených sopečnou činností. Na podzim 2011 se pak jednotlivé otřesy začali „shlukovat“ do tzv. zemětřesných rojů. To je téměř vždy příznakem blížící se sopečné erupce.

Přečtěte si také:  Proč vyrazit na zimní dovolenou na lyžích ve Francii?

Hrozí nám výbuch další sopky na Islandu

K výbuchu sopky Katla tak může dojít de facto každým dnem. Je velmi pravděpodobné, že k menší či větší sopečné erupci, dojde ještě v průběhu roku 2011 nebo pak v roce 2012.
A proč by nás měla sopka Katla zajímat? Zatímco sopečná erupce  Eyjafjallajökull patřila spíše mezi ty malé. Podle oficiální stupnice se tento výbuch pohyboval okolo stupně 4. Sopka katla mývá mnohem silnější erupce. Očekávaný výbuch by tedy mohl mít sílu 5 – 6. Což znamená, že by výbuch byl minimálně desetkrát silnější.

Sopka Katla již brzy vybuchne

Vzhledem k tomu že celá sopka Katla je ukryta pod ledovcem, který místy dosahuje tloušťky až 700 metrů, a také díky tomu že kráter této sopky je celý vyplněný ledem, poskytuje tato sopka „ideální“ podmínky pro vznik podobného sopečného mraku jako v případě Eyjafjallajökull. U sopky Katla by ale mohl být mnohem silnější.
Je tedy velmi pravděpodobní, že pokud dojde k silné erupci sopky Katla, následky pocítí celá Evropa. V lepším případě se bude jednat „pouze“ o dočasné zastavení letecké dopravy. V horším případě by sopka katla mohla mít vliv i na globální počasí.