Kdo má nárok na právníka zdarma?

Kdo má nárok na právníka zdarma?
Kdo má nárok na právníka zdarma?

Je možné získat právníka zdarma a kdo má na bezplatnou právní pomoc nárok? Možná i vy jste se dostali do situace, kdy potřebujte právní rady nebo pomoc. Možná vás čeká soud, nebo jen prostě potřebujete poradit od právníka, advokáta nebo notáře. A přitom máte jen velmi málo peněz. Může vám být v takovém případě přidělen právník zdarma? A pokud ano, kde si o něj můžete požádat?
Rovnost před zákonem je základní právní princip, na kterém jsou postaveny zákony a právo obecně. Aby mohlo být rovnosti před zákonem dosaženo, každý občan má nárok, aby ho při jednání u soudu nebo i jiných situacích zastupoval jeho právní zástupce (právník nebo advokát).
Zákony pak pamatují i na ty kdo si nemohou dovolit zaplatit právní pomoc. Existují případy, kdy je ze zákona poskytována bezplatná právní pomoc zdarma. Na přidělení právníka bez poplatků mají nárok především ti, kterým hrozí trestní stíhání.  Tady totiž zákony definují tzv. nutnou obhajobu a obviněný tak musí mít právníka (a to, i kdyby sám nechtěl). Pokud si obviněný nemůže právníka dovolit, je mu soudem přidělen obhájce ex-offo, tedy právník zdarma.
Na bezplatnou právní pomoc ale můžete mít nárok i v jiných případech, než je zrovna trestní právo. I v případě občansko právních sporů můžete mít v některých případech nárok na odpouštění soudních poplatků nebo i na přidělení právního zástupce bezplatně. V občansko právních sporech mají ale na bezplatnou právní pomoc nárok pouze ti, kdo si opravdu nemohou dovolit zaplatit vlastního právního zástupce.
Další možností jak získat právní pomoc zadarmo nabízí právní poradny zdarma. Ty je možné najít nejenom na internetu ale i mimo něj. Bezplatná právní poradna zdarma na internetu je většinou spíše diskusní fórum, kde se do diskuze zapojují jak lidé s právním vzděláním tak i všichni ostatní. Kvalita takových právních rad nemusí být příliš dobrá. Jsou ale i bezplatní právní poradny zdarma, kde vám pomůže kvalifikovaný právník nebo obhájce. Tyto poradny většinou provozují neziskové občanské sdružení.