Hypotéka na byt

Hypotéka na byt
Hypotéka na byt

Koupě bytu nepatří zrovna k levným záležitostem a většinou ani není čas čekat dlouhé roky, než se našetří dostatečně vysoká částka. Potřebujete dobrou variantu hypotečního úvěru na byt? V současné době není problém posoudit hned několik společností a bankovních domů a vybrat si skutečně tu nejlepší hypotéku na míru.
Hypotéka na byt se poskytuje na koupi bytu v osobním vlastnictví, můžete si zažádat i v případě, že jste spoluvlastníkem podílu tohoto bytu. Hypotéka se poskytuje na koupi družstevního bytu, na koupi bytu do osobního vlastnictví od družstva, podnikatele apod. Pokud vás čeká majetkové vypořádání spojené s bytem, i tady se může zažádat o hypoteční úvěr.
Podle zvolené banky můžete většinou získat částku na byt do hodnoty 70 – 100 % odhadní hodnoty.  Vždy je určeno od jaké minimální částky se poskytuje hypotéka, maximální výše není nijak omezena, protože to závisí na ceně nemovitosti a bytu. Doba splatnosti se pohybuje od pěti do čtyřiceti let. Záleží na vašich finančních možnostech. Můžete si dát vyšší splátky a v případě problémů si zažádat o změnu splácení – některé banky umožňují změnu splátek v průběhu poskytnuté hypotéky. Při placení menších částek vám pak nejspíš přijde hrůzné vědět, že tato situace bude trvat dalších třicet let. Předem si zjistěte jaké jsou podmínky pro mimořádné splátky a splacení celé hypotéky před obdobím daným ve smlouvě.
Poskytují se různé druhy hypoték, ušité na míru například pro absolventy, bez doložení příjmu, na pronájem. Při hypotéce se zastavuje kupovaný byt nebo jiná nemovitost. Jestliže si berete hypotéku na družstevní byt, budete kupovat jenom členský podíl v družstvu a ne celou nemovitost. V tomto případě počítejte s tím, že bude potřeba sehnat jinou nemovitost na ručení – například mohou dětem ručit rodiče svým domkem, chalupou apod.